Rum Božkov: Za vznikem tradičního tuzemáku stojí Napoleon

Historie tradičního českého nápoje je bohatá a velice zajímavá. Ponořte se do historie a přečtěte si, co vlastně stojí za vznikem tuzemáku.

 

Rum Božkov patří mezi oblíbené nápoje tuzemských štamgastů už dlouhá desetiletí. Díky jeho vytříbené chuti se mu daří držet na špici i přes těžkou konkurenci ze zahraničí. Věděli jste ale, že jeho vzniku předcházela spíše shoda náhod?

Za všechno může Napoleon

Příběh začíná na začátku 19. století. Už v té době si získal rum oblibu nejen v zámořských ostrovech, ale také v rakouských zemích. Pro všechny milovníky nápoje ale přišla c roce 1806 tvrdá rána. Tehdy totiž francouzský císař Napoleon vyhlásil tzv. kontinentální blokádu. Pro habsburské země to znamenalo, že ze dne na den přišly o řadu surovin dovážených ze zahraničí.

Jelikož mezi ně patřily i produkty potřebné k výrobě rumu, muselo se hledat jiné řešení. Došlo tedy k rozvoji místních manufaktur a na příhodných místech se začala pěstovat cukrová řepa. Blokáda sice brzy skončila, situace však nebyla taková, jak by si všichni přáli. Nastoupila vysoká dovozová cla, která rázem zvýhodnila domácí výrobce.

Úspěch tuzemáku

To samé platilo i o rumu. Říká se, že jej začali vyrábět čeští námořníci, kterým se po jejich oblíbeném nápoji stýskalo. Ať to bylo jakkoliv, v českých zemích krátce po uvalení cel započala produkce jeho náhražky z líhu a dalších surovin. Barvu a chuť dodával karamel, o vůni se postaral vanilin nebo mandlová tresť. A tvrdá práce se vyplatila.

V českých zemích se začal rum vyrábět ve velkém a vyvážel se do celé Habsburské monarchie. Vysoká cena dovážených rumů pak pomohla dostat domácí nápoj na úplný vrchol. Od roku 1832 tedy tuzemák produkují Češi a Slováci ve velkém. A oblibu si udržel až do dnešních dní…

40 % alkoholu

Zbývá zodpovědět poslední otázku. Kde se vzalo pověstných 40 procent alkoholu? O tom se odborníci přou do dnešních dní. S největší pravděpodobností jde ale o to, že při 40 procentech vynikají senzorické vlastnosti, charakteristická chuť a vůně nápoje. U destilátů je totiž nositelem chuti právě alkohol.

V 90. letech u nás ovšem došlo k legislativním změnám, které upravily zaběhnuté pořádky. Tuzemákem se tak smí nazývat i alkohol s 37,5 procenty alkoholu. Využil toho například rum Božkov, který vyrábí tradiční tuzemák právě s 37,5 % alkoholu.

Výběr rumů

Nejnovější články

Nejlepší rumové koktejly a jak je připravit

1. Mojito Ingredience: 50 ml bílého rumu 1/2 limetky, rozkrojené na čtvrtiny 2 lžičky třtinového cukru Hrst čerstvé máty Sodová voda Led Příprava: Do sklenice

Rum a jeho kulturní význam v Karibiku

Rum, tento aromatický destilát z cukrové třtiny, je neodmyslitelně spjatý s karibskou kulturou a historií. Jeho vznik sahá do 17. století, kdy byl na plantážích

Známé rumy

Nejpopulárnější značky

Producentů rumů je opravdu mnoho, ale mezi ty nejznámější a také nejprodávanější se řadí jen několik předních výrobců. 

Neměly by chybět v žádné zásobě opravdového znalce a pokud jste se s nimi ještě nesetkali, je nejvyšší čas ochutnat.

Mohlo by vás zajímat