Nejen nápoj pirátů: Jaká je historie rumu?

Nejen piráti a námořníci. Tento alkoholický nápoj měli rádi i slavné osobnosti. Ponořte se do dob minulých a prozkoumejte společně s námi historii rumu

Historie rumu je dlouhá a spletitá. Je neodmyslitelně spjata především s piráty a námořníky, radost ale dělala i známým osobnostem. Pojďme si v tomto článku shrnout úchvatnou historii tohoto lahodného nápoje.

Rum jako platidlo

O tom, že má rum v historii nezastupitelnou pozici, nemůže být pochyb. První zmínky o pokusech výroby tohoto destilátu se objevují už ve 14. století. Doby největší slávy si ale užil až o mnoho století později. O rozšíření a výrobu tohoto nápoje se zasloužil především Kryštof Kolumbus, který do Ameriky přivezl cukrovou třtinu.

Rum si postupně si získával větší a větší oblibu, až se stal populární především mezi námořníky. Ti ho pod označením „tot“ dostávali na příděl. Zajímavý je zejména fakt, že tento přídělový systém vydržel až do 70. let minulého století. V 17. století dokonce sloužil jako platidlo nejen mezi námořníky, ale také v Austrálii.

Pochován do kádě s rumem

Důležitou roli v tomto příběhu sehrál i Henry Morgan. Předloha pro vznik populárního alkoholického nápoje Captain Morgan byla kvůli mnoha stížnostem na počínání jeho námořníků zatčena a uvězněna v Anglii. Krátce na to byl ale osvobozen a odeslán na Jamajku jako Guvernér, kde spokojeně dožil a zemřel jako místní hrdina.

Velkým milovníkem rumu byl zřejmě i admirál Nelson. Jeho posledním přáním totiž bylo, aby jej po jeho smrti vložili do kádě s rumem. A také se tak stalo. Dodnes se sice neví, o jaký rum se přesně jednalo a kolik ho bylo, i tak jde o zajímavý historický příběh.

Stále populární nápoj

Málokterý nápoj dokázal překlenout časovou bariéru bez toho, aniž by přišel o lidi, kteří ho stále milují. Rumu zřejmě pomohla i drobná změna v receptuře. Během dlouhých staletí se výroba rumu pozměnila. Dnes se tedy používají jiné postupy a ingredience. Základ ale zůstává téměř nezměněný.

I po tolika stoletích si tedy můžete užít kořeněné, sladké i čisté rumové nápoje. Zahřejí vás během dlouhých zimních večerů a pomohou vám s přípravou dokonalého pití na oslavu s přáteli. Rum má tedy nezastupitelné místo nejen v naší historii, ale zřejmě i v naší budoucnosti…

Výběr rumů

Nejnovější články

Silvestrovský rumový koktejl s malinami

Šťastný (téměř) nový rok! Novoroční koktejl je obvykle sladký koktejl připravovaný pro oslavy příchodu nového roku. Může obsahovat různé druhy alkoholu, jako je šampaňské, vodka

Nejen nápoj pirátů: Jaká je historie rumu?

Nejen piráti a námořníci. Tento alkoholický nápoj měli rádi i slavné osobnosti. Ponořte se do dob minulých a prozkoumejte společně s námi historii rumu Historie

Známé rumy

Nejpopulárnější značky

Producentů rumů je opravdu mnoho, ale mezi ty nejznámější a také nejprodávanější se řadí jen několik předních výrobců. 

Neměly by chybět v žádné zásobě opravdového znalce a pokud jste se s nimi ještě nesetkali, je nejvyšší čas ochutnat.

Mohlo by vás zajímat