Jak pít rum? Důležitá je sklenice i optimální teplota

I pití rumu má svoje pravidla. Pokud si jej tedy chcete vychutnat naplno, měli byste je dodržovat. A v tomto článku vám je rozepíšeme.

Nestyďte se za koktejly

Nejedná se sice o pravidlo, někomu se ale může zdát, že koktejl chuť rumu spíše utlumí. Je tomu ale přesně naopak. Když smícháte rum s kvalitními surovinami, jeho chuť vynikne. Ne nadarmo jde o nejoblíbenější základ pro alkoholické drinky. Vyzkoušet můžete například oblíbený cuba libre – kombinaci coly a rumu. Dejte ale pozor, aby rum dominoval.

Pokud tedy rum použijete jako základ dobrého koktejlu, nemusíte se za nic stydět. Byla by ale škoda, pokud byste jej využívali pouze k tomuto účelu. Pijte ho i samotný. Jen tak doceníte jeho kvalitu.

Jak vybrat kvalitní rum?

Začátečníkům doporučujeme sáhnout po sladkých nebo kořeněných rumech. Při výběru se neorientujte jen podle stáří. Zejména pokud kupujete rum z tropických oblastí. Vysoká teplota totiž celý proces zrychluje. Dá se tedy říct, že jeden rok na Kubě je jako tři roky zrání ve Skotsku.

Když se rumu napijete, měli byste cítit jeho sílu. Jazyk vám tím říká, že byla tekutina vystavena působení dřeva. Druhým indikátorem kvality je, že po něm nebudete mít chuť se napít. Budete-li mít tedy nutkání spláchnout chuť něčím jiným, pravděpodobně se nejedná o kvalitní rum.

Při jaké teplotě je rum nejlepší?

K pití rumu se nejvíce hodí sklenička rock glass. V Česku je více známá pod názvem whiskovka. Nejenže se dobře drží a skvěle se z ní pije. Díky průzračnému sklu i lépe oceníte barvu. Tvar vám pak dovolí snadno přičichnout a „ochutnat“ nápoj i nosem.

Nejlepší chuť má rum při pokojové teplotě. Rozhodně jej tedy nezahřívejte ani neochlazujte. Svoji chuť si i při nižších teplotách sice zachová, na jazyku se ale tak nerozvine. Ledem tedy rumu rozhodně nepomůžete. Pokud vám ale vadí síla alkoholu, kapka vody nebo kostka ledu v tomto případě nic nezkazí.

S čím pít rum?

Kvalitní rum by měl být dobře ochucený. Na trhu najdete ale i takové rumy, které teprve čekají na dochucení. Rozhodně se tedy nemusíte omezovat jen na základní nápoj nebo na pár kapek vody k naředění. Skvěle se hodí i bylinky.

Do skleničky si tak můžete přihodit několik plátků pomeranče nebo mátu. Chuť můžete zvýraznit i tak, že si zapálíte kvalitní doutník. Spolu s rumem si vychutnáte i dobrou čokoládu. Fantazii se zkrátka meze nekladou. Jen si dávejte pozor na to, abyste rum pili v pokojové teplotě.

Výběr rumů

Nejnovější články

Rum a jeho kulturní význam v Karibiku

Rum, tento aromatický destilát z cukrové třtiny, je neodmyslitelně spjatý s karibskou kulturou a historií. Jeho vznik sahá do 17. století, kdy byl na plantážích

Vaječný koňak – Tradice a všestrannost

Vaječný koňak je tradiční sladký likér, který si získal oblibu díky své jedinečné krémové textuře a bohaté, hluboké chuti. Jeho kořeny sahají do historie, kde

Známé rumy

Nejpopulárnější značky

Producentů rumů je opravdu mnoho, ale mezi ty nejznámější a také nejprodávanější se řadí jen několik předních výrobců. 

Neměly by chybět v žádné zásobě opravdového znalce a pokud jste se s nimi ještě nesetkali, je nejvyšší čas ochutnat.

Mohlo by vás zajímat